Panarea, místo, kde se zastavil čas

Nejmenší ostrůvek Liparského souostroví ležícího na nejjížnějším cípu Itálie v blízkosti mafií spoutaného ostrova Sicílie a krčící se pod majestátným vrcholem činné sopky Stromboli.

Panarea, italie, sicilie
ilustrační foto: pixabay.com – MemoryCatcher

Rozloha Panarei je jen 3,4 km2. Pokud se rozhodnete ji celou i navzdory horkému slunci a strmým horám přejít po její delší straně, ujdete asi 7.150 kroků, když se počítá, že jeden krok má asi 70 cm, tedy dle starých délkových jednotek 30 palců, celkem tedy zdoláte trasu dlouhou asi 5 km.

Na Panareu lze docestovat pouze lodí a atmosféru jejich městeček můžete obdivovat pouze pěšky. Ten ostrov je tak úžasný, a tak si zachovává vlastní identitu, že zde není téměř žádná automobilová doprava. Prostě ty silničky spojující ulice a uličky městečka jsou tak úzké, že tam auto ani autobus neprojede. O zvuk motorů i vůni benzínu zde člověk ovšem zcela nepřijde, je zde, tak jako i jinde v Itálii, rozšířena doprava na motorkách a motokárách.

Ať již na Panareu připlujete moderní jachtou, rychlým katamaránem nebo dřevěnou plachetnicí, vždy Vás uvítá malý zelený kulatý ostrůvek a přivede Vás jak po červeném koberci do malého přístavního městečka. Loď zakotví u starého kamenného mola a před Vámi se rozprostře staré rybářské městečko se svou ojedinělou architekturou bílých domů a vilek obklopených tisíci barevných květů, jemný mořský vítr k vám přivane vůni pečených ryb a všudypřítomné pravé pizzy a dýchne na Vás atmosféra místních domorodců a obchodníčků, a to vše vysoko nad vámi zaštítí nejvyšší hora ostrova Punta Cardosi.

Datum: 15.4.2015, Kategorie: Články, Doporučujeme