Autem v Anglii

Který Evropan nikdy nebyl v Anglii, jako by ani nebyl. Zkrátka tahle nádherná a majestátní země je centrum, do kterého by měl zavítat každý cestovatel. Nesčetné množství překrásných, historií a tajemnem dýchajících památek, moderní centra a obrovská spousta celebrit – Anglie je královnou všech evropských zemí. A co když se do ní vydáte se svým miláčkem na čtyřech kolech?


Předem Vám říkám, že mnohem lepší možností než brát si své auto je nějaké si půjčit přímo v Anglii. Řízení na pravé straně je sice zvláštní, ale dá se na něj zvyknout během pár dnů. A rozhodně je lepší se sžít s novým systémem, než riskovat nebezpečí. Protože když máte řízení na levé straně, pořádně nevidíte za sebe.

Autem se dá v Anglii dostat opravdu téměř všude, ale zároveň je to pro normálního Evropana trochu náročné. Ve větších městech mají Angličané více než čtyřproudé dálnice, na které je opravdu lepší se vydat, až když máte v anglickém provozu něco naježděno. Většina měst má obchvaty, po kterých naprosto doporučuji jezdit. Vyhnete se městskému provozu a ušetříte čas i peníze. Těmto obchvatům se říká ,,carriage ways‘‘.

V každém případě Vás cestování po Anglii vyjde dráž než u nás. Ceny benzínu a nafty jsou tam znatelně vyšší, někdy až o 20%. Zatímco v Česku platíte za palivo průměrně 32,- Kč, v Anglii 1,137 liber (téměř 43,- Kč). Navíc je po celém státě opravdu málo parkovacích míst. U velkých turisticky atraktivních středisek sice většinou nějaké najdete, ale bude Vás to stát spoustu času – a taky nadávek a nervů.

Jak jsem říkala, nejlépe uděláte, když si v Anglii auto zapůjčíte. To ovšem ale také není žádná levná záležitost. Navíc autopůjčovny většinou odmítají začátečníky a mladé řidiče (do 20 let).

Ale když už auto máte, spokojili jste se s vysokými cenami a přísahali, že při hledání parkovacího místa alespoň nebudete používat sprosté výrazy, můžete začít plánovat, kam se se svým plechovým kamarádem vydáte. Pokud chcete navštívit centrum Londýna nebo dalších velkých měst, je nejlepším způsobem zaparkovat někde v rezidenční části a na památky se dojet podívat autobusem. Pokud se chcete vydat do přírody nebo na monumenty, které nejsou v centru ani poblíž něj, zjistěte, kolik nabízí parkovacích míst. Podle toho potom určete, zda je lepší dojet přímo k onomu místu, nebo auto nechat opět někde v rezidenční části a dojít pěšky. Přeci jen, každý by si měl užít alespoň trochu čerstvého vzduchu.

Šťastnou cestu bez nehod!

 

Datum: 1.8.2015, Kategorie: Články

Štítky: ,